Полезно
Швейцария се отличава с голямо разнообразие от местни ястия, които съществуват в различните региони. Кулинарната традиция в страната се е формирала под влияние на съседните страни – Италия, Германия, Франция. Затова гастрономическите предпочитания на швейцарците са многостранни и разнообразни, както културата и традициите на страната. Едно ястие, което те обичат е телешко с рьощи. Старинните готварски книги дават сведения, че в началото рьощи било възприемано като семпло ястие за закуска или поне за консумация в първата част на деня.
Някога любимо селско ястие на бернските фермери, днес то се сервира навсякъде по света и по всяко време, а неговият разкошен вкус ...
Повече
6 май, известен още като Гергьовден е най-големият български пролетен празник и е непосредствено след най –големият църковен празник Великден. На този ден православната църква чества великомъченик свети Георги Победоносец. Той е патрон на българската войска, затова 6 май е почитан като Ден на храбростта и българската армия и е официален празник за страната.
Легендата за Св.Георги Победоносец
Св. Георги е роден в Кападокия, Мала Азия. Заради воинските си способности бил удостоен с военен чин трибун. Светецът ревностно проповядвал християнската вяра и затова бил затворен в тъмница и посечен през 305 г. Близо до гроба му се заселил ...
Повече
Един от дългоочакваните пролетни празници е Великден. Подготовката за него започва седмица по-рано в Страстната седмица. Част от нея е и празничната трапеза. Освен традиционните боядисани яйца, козунаци и празнични пити, на трапезата ни трябва да има и ястия приготвени с агнешко месо.
Агнешкото месо има редица здравословни ползи, най-съществените от които са: високо съдържание на протеини, калций и фосфор; витамини -- В1, В12 и селен. Също така редовната му консумация намалява риска от развитието на рак, а приготвено здравословно може да бъде част от вашата диета.
През пролетта агнешкото е най-крехко и сочно, поради което е и най-предпочитано. По стар ...
Повече
Органолептичните характеристики или още познати като сензорни, включват определяне на външен вид, цвят, консистенция, мирис и вкус на месото и месните продукти.
Подправките заемат важно място в храненето на човека и се използват от хиляди години за подобряване на вкуса, цвета и аромата на храните. Нарастващият интерес към употребата на подправки и ароматични продукти, получени от тях, е свързан с това, че те благоприятстват усвояването на белтъците, мазнините и въглехидратите, притежават силни антиоксидантни и антимикробни свойства, които превъзхождат тези на синтетичните антиоксиданти. Окислението е една от основните причини за химична развала, довеждаща до влошаване на храните ...
Повече
Важен фактор за поддържане на добро здраве през студените зимни дни е храненето. Характерно за българите през зимата е консумацията на повече туршии, кисело зеле, свинско месо, сланина.
Студеното зимно време обаче повишава изискванията към човешкия организъм. Необходима е повече енергия за поддържане на телесната температура. Атмосферните условия благоприятстват развитието на вирусни и бактериални инфекции, имунната система е напрегната да предпази организма от настинки, инфекциозни и токсични агенти на външната среда. Затова консумацията на разнообразна питателна храна е в основата на хранителния режим за поддържане на добро здраве през зимата.
Приемът на ...
Повече