Полезно
Месото и плодовете
В много страни от древни времена съществува традицията, месото да се съчетава с плодове, а сега през лятото те са в изобилие, вкусни и много питателни. В Италия например тънките резенчета прошуто се сервират с гроздови зърна или със смокини. Плодовете се използват, за да се получи приятен кисело-сладък вкус, когато става въпрос за готвени ястия с месо. Френска кухня пък изобилства от рецепти, в които пилешкото или патешкото се съчетават с отбрани сортове грозде, ядки и каперси.
Има най-разнообразни рецепти с месо и плодове в кулинарията по света и у нас. Плодовете се съчетават добре с телешко, свинско, пилешко, пуешко, патешко, с агнешко и ов ...
Повече
Един от най-предпочитаните методи за приготвяне на храна през лятото, след скарата, е пърженето на месо и месни продукти. Според съвременни виждания, пържената храна е вредна за здравето. Обикновено в заведенията за бързо хранене се прилага пърженето, като основен метод за приготвяне на храната. Тя обаче може да бъде питателна, вкусна и дори здравословна, когато са спазени правилата за приготвяне на пържени храни.
Кои са основните правила, според които трябва да се приготвя месна храна чрез пържене:
1. На първо място е изборът на подходящата мазнина
Мазнината за пържене трябва да се избира в съответствие с това как издъ ...
Повече
Древната ни история е пропита от факти за битки, походи, преселение, противопоставяне с други народи. Истинският всеобхватен облик на епохата на прабългарите обаче може да се очертае цялостно, ако се обърнем към обичаите, хранителните навици и природни дадености в древните времена. Хранителните навици на населението на Първата българска държава през VІІ – нач. на ХІ са доста по-различни от тези през Античността. Различията в начините на хранене на прабългари и славяни се дължат на различния им произход и начин на живот.
Славяните са били спокоен народ, занимаващ се главно със скотовъдство. Прабългарите, за разлика от тях, водели номадски начин ...
Повече
История и артефакти за богатството и изобилието на качествени храни по нашите земи.
За тракийското изкуство, мъдрост и военни подвизи са известни много факти. Старите автори с възхищение и страх са описвали характера на нашите деди. За ястията, които траките са слагали на масата не се знае много.
Тит Ливий, Ариан, Плутарх и Прокопий твърдят, че траките са едри и мъжествени, внушаващи ужас на своите противници. Не случайно Тракия е считана за свещено място на Арес- бога на войната... Висок ръст и мускулесто тяло се постигат не само с упорити тренировки, но и със солидна и качествена храна. По нашите земи такава е имало в изобилие.
Важно е да се знае, че в Ев ...
Повече
Тази година съвпадат двата големи празника през пролетта, а именно Великден и Гергьовден. На 6 май православната църква чества Св. Георги Победоносец. Празникът е известен още като Гергьовден. Обявен е за официален празник за държавата ни, както и за Ден на храбростта и Българската армия. На същата дата се празнува и Денят на овчаря.
Празникът е свързан с много ритуали за здраве и плодородие за хората, животните и полетата. Вярва се, че ако вали на 6 май, годината ще бъде плодородна. Гергьовден се почита както от източната православна църква, така и от западните християнски църкви, и от исляма. Свети Георги Победоносец е един от най-почитаните светци в християнството. Спор ...
Повече