Агнешките разфасовки: видове, степен на готовност- температура и време за приготвяне. Как да постигнем крехко и вкусно агнешко за Великден?
Обикновено приготвяме агнешкото месо за големите християнски празници Великден и Гергьовден. За да получим така желания несравним вкус на печено крехко и топящото се в устата агнешко е необходими първо да изберем каква разфасовка ще приготвяме, технологията, подходящите подправки, температурата и времето за приготвяне. Различната степен на готовност зависи основно от температурата и времето за приготвяне.
Видове агнешки разфасовки:
-Агнешки бут
-Агнешка плешка
-Агнешки котлети
-Агнешко месо за готвене
-Смляно агнешко месо
Степен на готовност – Температура и време за приготвяне
Агнешка плешка или агнешки бут – около 500гр.
Rare - 175°C – 20 мин.
Medium - 175°C – 25 мин.
Well done -175°C – 30 мин.
Агнешки котлети
Medium-rare - печене на грил – по 5-10 мин. от всяка страна
Смляно агнешко месо
Medium-rare - пържене в тиган или печене на скара – 5 мин. от всяка страна
- печене във фурната - 175°C – 8-10 мин. от всяка страна
Агнешкото месо трябва да се изпече до вътрешна температура от 63°C за Rare степен на изпичане, 71°C за/ Medium/ средно изпечено и 77°C за /Well done/ добре изпечено. Използвайте термометър за да проверявате периодично дали сте стигнали желаната температура.
Желаната температура зависи от личните предпочитания на всеки, но по правило крехко агнешкото месо се постига с бавно готвене на средно висока температура.
Приготвянето на по-ниска температура може да доведе до по-твърда текстура, докато приготвянето на по-висока температура може да доведе до изсушаване на месото и загуба на вкуса му. Важното е да се достигне желаната температура, без да се преварява агнешкото.
Какви са начините на приготвяне и кои подправки обича агнешкото
Агнешкото месо има богат, плътен вкус и характерен аромат, който се дължи на начина на хранене и възрастта на животното. За постигане на балансиран вкус е необходимо внимателно да прецените количеството и вида на използваните подправки и маринати.
Агнешкото се съчетава добре със следните подправки, като розмарин, мащерка, чесън, мента и кимион.
Тези билки и подправки могат да се използват за овкусяване на агнешкото месо преди готвене или да се добавят към марината, за да наситят месото с аромат.
Агнешкият бут и плешката са подходящи за бавно готвене, като печене или задушаване, тъй като дългият и бавен процес на готвене разрушава съединителната тъкан, което прави месото изключително крехко. Агнешките котлети и агнешкият бут са подходящи за бързи методи на готвене, като печене на скара или пържене на тиган, при които месото се приготвя бързо и запазва естествените си сокове и аромати.
Често пъти използваме замразено агнешко месо за готвене. За да постигнете желаният вкус е необходимо преди да започнете да го готвите, месото напълно да се е размразило, което ще ви гарантира равномерно печене.
Като метод за подготовка на агнешкото месо за приготвяне е мариноването му, но за не повече от 24 часа, като е важно да внимавате за киселинността на маринатата.
Важен момент, след като сте приготвили агнешко месо е да го оставите да почине няколко минути, преди да го нарежете, тъй като това ще помогне за преразпределяне на соковете и ще направи месото по-крехко.
Правилното измерване на температурата докато се приготвя агнешкото, подходящата марината и съчетаването със зелените билки и подправки ще ви помогнат да постигнете крехко, сочно и ароматно агнешко месо.