Никулден: празник на рибарите и банкерите. Колко често трябва да има риба на трапезата ни
Наближава един от най-почитаните празници – Никулден. На 6-ти декември честваме денят на Св. Николай Чудотворец – закрилник на рибарите и банкерите.
Според народнохристиянския мит за подялбата на света на него се паднали моретата, реките и езерата. Той е господар на целия подводен свят.
В българския православен календар това е един от най-големите зимни празници, почитан не само от семействата, в които има именници. По традиция на трапезата се е поднася риба, а шаранът е на особена почит. С него се свързва поверието как веднъж Св. Николай влязъл с лодка в морето, но заради буря, тя се пробила. Тогава от водите извадил шаран, с който запушил дупката. Ето защо тази риба се смята за жертвена и играе важна роля в празничната трапеза на Никулден.
Шаранът за Никулден трябва да е цял, прясно уловен и с люспи. Поверието гласи, че когато домакинята го почиства, трябва да внимава нито една люспа да не падне на земята, тъй като това е знак за неприятности. Обаче, ако това се случи никой от семейството не бива да ги настъпва. Според друго поверие най-голямата люспа се прибира в кесия, за да бъде пълна цялата година с пари.
Българският фолклор е пъстър и е изпълнен с редица обичаи и традиции, които са запазени и до днес. На някои места в България по традиция се приготвя рибник - пълнен шаран с ориз, стафиди и ядки, увит в тесто и запечен във фурната. Освен него се правят и два обредни хляба, които заедно с рибата трябва да бъдат осветени в църквата. Парчета от хлябовете се раздават на съседи за здраве и берекет.
На този ден също се приготвя и курбан чорба от риба. Освен рибните ястия на трапезата се сервират сарми, постни пълнени чушки с ориз, фасул, царевица и други постни храни. Поверията гласят, че масата не бива да се вдига през целия ден, за да бъдат посрещнати всички гости - очаквани и неканени.
Друго поверие пък казва, че костите от шарана, не трябва да се изхвърлят на боклука, а трябва да бъдат изгорени или да се закопаят в земята. Вярва се, че така ще се запази благополучието в семейството и ще се увеличи плодородието.
Колко често трябва да има риба на трапезата?
Рибата трябва да се консумира редовно, тъй като тя съдържат редица полезни хранителни вещества, които имат важно значение за здравето на човека.
Кои са полезните вещества в рибата?
Риба е богата на есенциалните омега-3 мастни киселини, които помагат за укрепване на сърцето, понижават холестерола в кръвта и подобряват мозъчните функции. Липсата на омега-3 може да доведе до проблеми като депресия, артрит, проблеми със зрението, намалена производителност и затруднения в запомнянето. Но те далеч не изчерпват широката гама от полезни вещества, които си набавяме, консумирайки риба и рибни продукти.
Най- важни сред тях са аминокиселините: триптофан, метионин, треонин, хистидин и лизин. От витамините – А, Д, Е, К, В1, В2, а в черния дроб и хайвера на рибите се съдържа и витамин В12. Съдържат макроелементите - калций, фосфор, сяра, калий и магнезий, а и от микроелементите: мед, селен, цинк, йод, кобалт, манган, флуор и др.
Месото на рибата е по-нежно от месото на домашните животни, поради факта, че съдържа по-малко количество съединителна тъкан, в която преобладава колагенът, а не еластинът както е при животните. Ето защо, след топлинна обработка, месото на рибата е по-крехко и се дъвче много по-лесно.
Бялата риба например се задържа и смила в стомаха за 2-3 часа, докато за говеждото месо са необходими 4-5 часа за пълноценно смилане. Това прави рибата изключително подходяща съставка на диетични менюта. Съдържанието на мазнини в различните видове риби може да варира в широки граници в зависимост от вида риба, нейната възраст, местообитание, сезона през който е уловена и т.н. Речните риби по принцип съдържат по-малко омега-3 полиненаситени мазнини от морските, като най-постни са плоските риби – щука, каракуда, бяла риба, кефал и т.н. Морските риби като сардела, попчета, лефер, калкан, паламуд и т.н. съдържат повече омега-3 мазнини от речните, но най-богати на ценните мазнини са дълбоководните океански риби, като сьомгата, есетрата, скумрия, сардината и херингата. Повечето диетолози препоръчват поне два пъти седмично да се консумира порция риба, като едната порция е добре да бъде от дълбоководна океанска риба.