Хрянът: богатство от свойства, вкус и аромат, които използваме в кулинарията, и за профилактика
Листата и корените на растението хрян са годни за консумация.Те са подходящи както за външна, така и за вътрешна употреба.
Кореноплодният зеленчук е известен със своя остър вкус и мирис. Използва се обикновено като подправка, но също и за медицински цели. Този корен съдържа множество съединения, които могат да осигурят ползи за здравето, включително антибактериални. Има и разнообразие от рецепти за приготвянето му.
Хрянът (Armoracia lapathifolia Gilib.) е член на семейство Brassicaceae и е познат от древни времена. Произхожда от Югоизточна Европа и се отглежда широко в Европа, Америка и хълмистите райони на Индия. В кулинарията се използва самостоятелно като подправка, но също е съставка в сосове и дресинги.
Листата са годни за консумация, но основно белият корен се използва в кулинарията. Може да се засади повторно за реколта през следващата година. Коренът се настъргва пресен, а може и изсушен или стрит на прах.
Често хрянът се добавя към горчица или майонеза, за да им придаде допълнителен вкус. Сосът от хрян може да бъде просто настърган в оцет или приготвен в кремообразна форма. Летливото синапено масло в хряна предизвиква сълзи в очите и горещина върху езика. Изотиоцианатът е съединението, което отделя топлина при смачкване на хряна. Оцетът неутрализира реакцията и стабилизира вкуса. Трябва да се добави веднага към прясно настърган хрян, за да се получи по-мек вкус, ако го приготвяте у дома.
Корените от хрян съдържат вещества, с които малко култивирани растения и със сигурност нито една друга кореноплодна култура не могат да се сравняват. Настърганият корен съдържа повече витамин С от повечето плодове, дори от портокалите. Коренът е богат на калций, желязо, тиамин, калий, магнезий, микроелементи и протеини. Хрянът е 20 пъти по-богат на калций от картофите.
Хрянът в кулинарията:широко приложим поради своите уникални свойства
• Хрянът има пикантен вкус и придава интензивен вкус и аромат на ястията;
• Използва се свеж или сготвен. Може да бъде настърган или смлян и добавян към сосове, салати, маринати и много други ястия;
• Подходящ за пикантни храни, заради острия аромат;
• Използва се като естествен консервант, благодарение на антимикробните му свойства;
• Телешко варено, без хрян- често си губи смисъла
• Острия приятно лютив вкус дава характер на печени и варeни мeса
Хрянът и ползите за здравето
-подпомага дейността на дихателната система, не само при респираторни заболявания
-изключително подходящ при хроничен синузит, тъй като стимулира извеждането на слузта от синусите
-допринася за поддържане на теглото
-понижава кръвното налягане
-укрепва сърцето
-поддържа здравето на костите
-стимулира имунната система
-поддържа процесите на храносмилане
- стимулира уринирането и извеждането на токсините чрез урината, и насърчава нормалното функциониране на бъбреците.
Въпреки многобройните ползи за организма, хрянът има и някои противопоказания - не трябва да се използва при остри възпалителни процеси на вътрешните органи и по време на бременност.