Консумацията на месо създава усещане за ситост и дава енергия на организма
Начинът, по който изглеждаме и се чувстваме се определя от ежедневното ни хранене. Балансираното хранене, включва всичко необходимо, за да може организмът ни да функционира добре, дава енергия и тонус на тялото ни.Когато говорим за балансирано хранене, освен здравословна, храната трябва да е вкусна и да доставя удоволствие.
Консумацията на месо е най-естественото нещо за човека още от пещерната ера, когато си го е набавял по време на лов. Месото трябва да е задължителен компонент от балансираната ни диета, според редица диетолози. То доставя много от необходимите на организма, дневни количества вещества и създава усещане за ситост.
Под балансирана диета се разбира прием на разнообразна, пълноценна и прясно приготвена храна.Понякога това е трудна задача, поради голяма ангажираност или финансови проблеми, и често пъти съвременния начин на живот предполага прием на консервирана и преработена храна.
Месото е основен източник на протеини за развитието на мускулите и това има особено значение за хората, занимаващи се активно със спорт. Съдържа витамини и минерали, които помагат за растежа на мускулите. Цинкът съдържащ се в него, помага при възстановяването на мускулите, а желязото повишава нивата на енергия и се бори с умората.
Месото дава енергия на организма и стимулира орексиновите клетки
Креатинът в месото, подобрява синтеза на протеини и осигурява енергия на мускулите.
Консумацията на месо и месни продукти дава повече енергия на организма, защото протеините се освобождават от тялото по-дълго време, в сравнение с въглехидратите. Друг важен момент е стимулирането на орексинови клетки в мозъка. Aĸтивнocттa нa opeĸcинa ce yвeличaвa пpи пpиeм нa пpoтeини, кoeтo вoди дo пoвeчe eнepгия,пo-гoлямa aĸтивнocт и възмoжнocт зa гopeнe нa ĸaлopии, a oт тaм и дo oтcлaбвaнe. Πpиeмa нa paзлични xpaни c ĸoнcepвaнти и глюĸoзa e ĸaтacтpoфaлeн зa opгaнизмa, зaщoтo ocвeн ,чe нe ни oбoдpявa, нaпpoтив ĸapa ни дa пълнeeм, дa cмe тъжни и yмopeни,ĸoeтo ce дължи нa xpoничнo ниcĸитe нивa нa opeĸcин, които са пряко свързани с разхода на енергия и будност. Като заключение протеинът, приет чрез месото води до изгаряне на повече калории и освобождава енергия.
Здравословно е да се консумира месо
1. Аминокиселини: Месото съдържа всички аминокиселини, включително тези, които тялото ни не може да произведе. По тази причина любителите на месо рядко имат проблеми с костите и централната нервна система.
2. Витамини: Всички витамини са налични в по-голяма концентрация в месни, отколкото в растителни източници, а витамин В-12 може да бъде открит само в животински източници.
3. Минерали: Месото е най-добрият източник на желязо. Железният дефицит води до анемия и нисък разход на енергия.Месото помага за запазване нивото на кръвната захар стабилно. Тя играе важна роля за предотвратяване на диабет тип 2, както и на други хронични заболявания.
Месото създава усещане за ситост между храненията
От гледна точка на здравословното хранене, важно е да се внимава с количеството месо, което приемаме и комбинирането с други храни.
Изследвания сочат, че около 40 % от мъжете и 10% от жените ядат повече от препоръчителното дневно количество.Според диетолози здравословно хранене с месо означава на ден да се яде до 70г от него. Други специалисти препоръчват консумацията на червено месо седмично да е една порция от около 120-150г месо. Според други е препоръчително да се редуват червени и белите меса .
Съчетаване на месо с други храни
Съществуват две основни правила. Първото е да не се консумират заедно месо и скорбялни въглехидрати. Второто основно правило изисква да не се съчетават в едно ястие два вида животински протеини. В случай, че се приемат едновременно тези храни, те ще останат неправилно смляни в стомаха и ще започнат да гният.
Трябва да се знае, че може да се съчетават различни видове месо в едно хранене. Тези полезни правила за комбиниране на храните са залегнали в принципа на разделното хранене.Целта на разделното хранене е да се подобри храносмилането и да се усвояват по-пълноценно хранителните вещества, съобразявайки се с възможностите на храносмилателната система на човека.