Лято е и е точното време за ароматно печено месо и вкусни месни продукти, запечени на скара. Барбекюто в България и по света
Лятото винаги го свързваме със свободата да пътуваме, да опознаваме нови места и култури, нова кулинарни техники и храни, събиране на спомени и вдъхновение за постигане на нови цели и стремежи . Това което ни събира и обединява, безспорно където и да се намираме, независимо дали сме тук в България или по света е ароматът на запаленото барбекю, цвърчащото месо и месни продукти през топлите вечери на лятото.
Добре овкусено месо, ароматно сочно печно, хрупкава коричка, запечени зеленчуци. Чаша вино или студена бира. Сезонът на грила официално е открит!
Барбекю и грил културата по света е нещо повече от разточителен обяд– това е празник на човечеството. Събирането на общности около огъня, за да се хранят и общуват, е най-важният ритуал в човешката история.Именно овладяването на огъня е позволило да еволюираме до настоящия си вид.Именно готвенето прави храната по-лесноусвоима и доставя на човешкия организъм необходимите му енергийни нужди.
В световен мащаб готвенето на огън е един от основните и най- предпочитания метод за приготвяне на храна. Във всяка държава присъстват барбекюто и скарата, а всяка от тях смята, че начинът, по който го правят, е най-добрият.
Държави, в които барбекюто е на особена почит
Сърбия – Лесковашката или сръбската скара е една от най-старите и типично сръбски начини за приготвяне на месо на огън. Използва се мляно месо с леко лютив вкус, характерен за района на Поморавието и по-специално на град Лесковац, откъдето идва и названието ѝ.
В миналото каймата за лесковашката скара се е кълцала на ръка. Традиционалистите все още предпочитат този начин на приготвяне и то на дървени въглища, тъй като при него ястията стават по-сочни и не прегарят лесно. Предварителната подготовка на месото за скарата е особено важен момент.Оставя се да престои, след което се смила и отново се оставя да престои при температура до 4°C за около 24 часа. Отново се смила и се омесва много добре. Едва след като се спази тази подготовка на каймата, тогава е готова за печене на скара. Най-характерните специалитети са плескавица, вешалица, сръбски кебапчета, гравче на тавче и други.
САЩ - Парти на зелената морава с приятели, храна и бира. Американците са всеизвестни с барбекюто. Традицията води началото още от първите години но ХIХ век, когато бедните фермери преследвали и хващали полудиви прасета. Храната не била в изобилие в онези времена. На барбекюто се пекат телешко и пилешко месо, но особено почитат свинското. Американците не мариноват предварително месото, а използват сосове, с които мажат месото докато се пече. Използват дървени прибори, за да се придаде аромат на месото.
Корея - барбекю често изглежда повече като ястие в ресторант, отколкото като храна за градинско парти. Грилът или скарата са в средата на масата, на която са се събрали компания.Има нарязани на тънко парчета телешко, свинско или пилешко месо, най-често мариновани в смес от чеснов и соев сос. Барбекюто е синоним на корейската кухня за много хора извън страната.
ЮАР - Южноафриканците наричат своето барбекю braai, което идва от думата за печено месо (braaivleis). Холандските имигранти пренасят традицията за барбекюто в ЮАР. Барбакюто е повече социална проява, отколкото обикновено хранене за африканците. За него използват наденички, кебапи, стекове, а като гарнитура - традиционната овесена каша банту.
Аржентина – През XX в. страната е основен производител и износител на телешко и говеждо месо, а барбекюто на месните не остава по-назад в това отношение и до днес. Asado е местният вариант на барбекю, популярен и в Уругвай, Чили и Парагвай. Месата обикновено не са мариновани, сервират се поред. Първи са наденичките и вътрешностите, следвани от ребра и стекове, пиле или овче месо. Салати, хляб и печени зеленчуци допълват изобилието от приготвена на огън храна.
Филипините –Печенето на цяло прасе е типично за филипинското парти на открито. Наричат го lechón и никое празненство не минава без него. Намазват го със собствената му мазнина, което запазва кожата хрупкава. Цели пилета и други животни понякога се пекат по същия начин, но традицията е с прасе. Lechón е толкова популярен в страната, че може да бъде намерен целогодишно в ресторанти. Испания е повлияла на тази традиция, а вариации на lechón могат да бъдат видяни на много места из Латинска Америка и Карибите.
Как приготвяме домашната скара в България
Подходящи за приготвяне са всички видове месо, кебапчета и кюфтета от свинско или телешко месо, риба, наденички и кренвирши. Майсторът, обикновено е съпругът, който изпича храната, а готовите печени вкусотийки поставя в голяма табла, в близост до скарата. От там всеки гост си взема своята порция. От друго блюдо, сервирано на масата,за гарнитура се взема типичната шопска салата и пържени картофи. На скарата барбекю могат да се изпекат също цели картофи, необелени и завити в алуминиево фолио, а също и различни зеленчуци, типични за сезона. Тъй като такива партита се устройват предимно между роднини и приятели, е позволено всеки от гостите да донесе по нещо: бутилка с вино, бира, доматите или картофите, и партито е на лице.